HACAMAT NEDiR ?

 

Deri altındaki dokularda birikmiş ve biriktiği noktada ilgili organın beyin ile iletişimini sağlayan, sinirleri tıkayan atıl kalmış kan ile birlikte toksin maddelerin vakum aracılığıyla dışarı alınma işlemine 'Hacamat, Al-Hijame' veya Kupa Tedavisi denilir.

Hacamat tıp alanında yer almasa da alternatif tıp olarak günümüze kadar gelmiştir. Dinimizce peygamber efendimizin birçok hadisin de yer almaktadır. Hacamat yapmak dinimize göre sünnettir. Peki hacamat yapmak gerçekten yararlı mıdır? Tıp alanında kullanılmayan hacamat tedavisini birçok doktor ve sağlık personelleri hacamat yaptırmaktadırlar. Aslında bu sorunun cevabı hacamat yapan belirli hastalıklara sahip hastaların cevap vermesi daha makul olacaktır.Hacamat, gerçekten sağlığa çok büyük yararı vardır. Vücudumuzun bazı bölgelerinde bulunan damarlar içerisinde bulunan kan kalp tarafından çekilmez. Bu gibi durumda kan sürekli olarak aynı kalır ve yenilenme evresine girmez. Düşünülebilir ki kan insanın yaşam sıvısıdır. Kan dolaşımı sayesinde yaşamımız sürmektedir. Bazı bölgelerimizde bulunan damarlarda sıkışıp kalan kan dolaşım yapmadığı için vücut yenileme evresini yitirir. Uzun zaman damar içerisinde kalan kan beraberinde bulundurduğu toksin maddelerini barındırır. Bu maddelerin çoğunluğu vücuda zararlıdır.

 

      kayseri hacamat, talas hacamat

Bel fıtığı baş ağrısı gibi hastalıklara iyi gelmektedir çünkü ?
Hacamat bel fıtığı ve baş ağrısı gibi hastalık ve rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Aslına bakarsanız vücudumuzun her noktasından geçen kan dolaşımı sayesinde işlevimizi yerine getiriyoruz. Bazı durumlarda belimizden geçen bazı noktalarda kan devridaim yapmaz. Bel fıtığı rahatsızlığı olan hastalarımızın bel bölgesinde bulunan hassas noktalardan hacamat yöntemi ile kan alınır. Bu bölgelerde kan dolaşımı yeniden sağlandığı için kemik ve kas oluşumu veya hücre yenilenmesi gerçekleşir. Bu da belimizin tedavisinde bizlere yardımcı olur.
Aynı şekilde baş ağrısı aslında kan dolaşımından kaynaklanır.

 

HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR?

Hacamat  güneş doğduktan hemen sonra yapılabildiği gibi öğlen kerahet vaktine kadar da yapılabilir , bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası.Daha sonraki vakitlerde de hacamat yapılabilir. Bazı sahabe efendilerimizin gece hacamat yaptırdıkları rivayet edilmektedir.Hacamatta önemli olan vücudun dinlenmiş olmasıdır.

Herhangi bir rahatsızlık yoksa, sünnet amaçlı yaptırılacaksa, hacamat tedavisinden maksimum fayda elde etmek açısından sünnet olan tavsiye edilen mevsim , ay ve hafta günlerine riayet etmek önemlidir. Hacamat ,mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar da ,ay günleri olarak hicri ayın 14 – 28 arasındaki tekli günlerde(15, 17 19, 21, 23, 25 gibi...)yaptırılması ve bu tekli günlerinde haftanın Pazartesi, Salı , Perşembe ve Pazar günlerine denk getirilmesi daha uygun olur.

HACAMAT'IN fAYDALARI

Hacamat her şeyden önce bir kan verme eylemi olduğundan kan vermenin tıbbi faydaları başlığında bütün faydalara haizdir.
Hacamat kanserden kısırlığa kadar birçok hastalığa karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğe sahiptir.
Baştan hacamat olmak; delilik, cüz zam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır.

»   Hacamat, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

»   Kırmızı kan hücrelerini (alyuvarları) büyüten, kanı katılaştıran, dolaşımı bozan, fazla asitleri hacamatla vücuttan dışarı atabiliriz.

»   Kan ve dokulardaki gaz ve toksinleri atar.

»   Ödemleri çözer.

»   Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

»   Kan üretimi ile görevli organları uyarır.

»   Beyin fonksiyonlarını canlandırır.

»   Ağrıları giderir.

»   Hastalıkları önler.

»  Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

»  Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hemen zuhur eder.

» Unutkanlık ve dikkat eksikliği olanlar; okuduğunu zor anlayanlar için kafadan hacamat (Kupa terapisi – Cupping Therapy) çok faydalıdır. Hacamat ezber kuvvetini artırır.

» Metabolizmayı düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Hacamat yaptıranlar daha az hastalıklara yakalanır, daha sağlıklı ve daha dinç görünüme sahip olurlar.

» Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı cilt ve vücut daha genç görünür.

»  Değişik nedenlerden dolayı vücudun belli noktalarında biriken toksinler dışarı alındığında vücudun bio-elektrik enerjisi ve aura sı yoğunlaşır.Bu da daha az uyku ve daha dinç yaşam demektir.

»  Akciğer tarafından yeterince temizlenemeyen kan zamanla daha koyu hal alır, kılcal damarları tıkamaya neden olur. Hacamatla bu toksik maddeler arındırılarak organlar daha düzenli çalışmaya başlar.

»  Tansiyon, Migren, bel fıtığı, psikolojik hastalıklar, depresyon, düşük yaşam enerjisi (Qi) eklem ve romatizma ağrıları için bir çok ilaçtan daha tesirli olup ilaçlar gibi hiç bir yan etkisi de yoktur.

»  Hacamat yaptıranların analitik düşünme yetenekleri artar, hızlı ve doğru karar alma yetenekleri gelişir.

»  Sağ ve sol beyin lobları daha etkin ve dengeli kullanılmaya başlanır.

»  Çocuklarda ve gençlerde hacamat daha dengeli bir ergenlik, geçirmelerine yardımcı olur.

»  Lenfatik sistemi (mikroplarla savaşan lenf sistemini) harekete geçirir.

»  Daha hacamat yaptırmaya başlar başlamaz beyin ağrı kesici etkiye sahip endorfin salgılamaya başlar.

»  Ağrı eşiği düşük olanlar için çok faydalıdır.

»  Depresyona maruz, psikolojik rahatsızlıkları olanlar, histeri, uykusuzluk, ankesiyete, ilaç bağımlılarını hacamatla başarıyla tedavi etmek mümkündür.

»  Hacamat yaptıranların bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha dirençli olur. Ve Düzenli Hacamat yaptıranlar kolay grip ve soğuk algınlığına yakalanmaz.

»  Yüksek kan basıncını düşürücü ve dolaşımı düzenleyici etkisi vardır. Deri üzerinde atıl durumda ki kan ve damarları çevresindeki pleksus lifleri uyarılmak sureti ile ve tıkanıklığa sebebiyet veren jöle kıvamındaki damarda dolaşmayan atık maddelerin temizlenmesi ile dolaşımı düzenleyici etkisi vardır.

»  Hipofiz bezini uyarmak sureti ile yapılan hacamat görevi hormonların salgılamasını kontrol eden bu bezeyi daha etkin hale getirir. Aşırı kilo başta olmak üzere bir çok hormonlarla alakalı konularda çok tesirlidir.

»  Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır. 50 senelik kökleşmiş büyünün, kalp karşısından yapılan hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır. Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır. (İki diz, iki ayak gibi…) Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler usta bir hacamatçıya en uygun yerden hacamat olunmalı. Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına ya da çokluğuna göre 1 yerinden, 4 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.           HACAMAT HAKKINDA

             » Hacamat Nedir ?
             » Hacamat Nasıl Yapılır ?
             » Hacamatın Faydaları

      SÜLÜK TEDAViSi

      » Sülük Hakkında
      » Sülük Nasıl Yapılır ?
      » Hangi Hastalıklarda Kullanılıyor ?

RANDEVU HATTI